Velociraptor mongoliensis
Leírta: H. F. Osborn 1924-ban.
Korszak: Felső-Kréta.
Lelőhelye: Mongólia, Kína
A Velociraptor mongoliensis kétségtelenül az egyik legismertebb dinoszaurusz. Első kövületeit 1922-ben találták. Eleinte Ovoraptor néven nevezték, csak később 1924-ben kapta meg jelenlegi nevét.
Testhossza 1, 8 – 2 méter, magassága 0, 5-0, 7 méter, súlya 15 kilógramm volt. Testfelépítése bámulatos. Hátcsigolyái és a hozzá csatlakozó bordák keskeny törzset alkotnak. Villáscsontja erősen nyitott „V” alakot mutat. Karjai fogásra alkalmasak voltak. Hosszú szeméremcsontja messzire előrenyúlik, így lehetségessé válik a helyváltoztatásban szerepet játszó izmok megtapadása is. A combcsontja erős, de rövidebb, mint az alsó rész, amely a lábtővel együtt megnyúlt.
Hátsó lábai második ujjai módosultak. Ezeken, az ujjakon nagy karmok helyezkedtek el.(E módosulat a Dromaeosauridae-ák jellegzetességei.) Ezek karmok visszahúzhatóak voltak, és 180°-ban el tudtak fordulni. A második lábujj csontszerkezete lehetővé tette, hogy az állat mindig felemelve tartsa a gyilok karmát.
Egy kísérlet során rekonstruálták a Velociraptor hátsó lábát amely bebizonyította, hogy nem tudott hasítani a karmával, ezt feltehetőleg úgy használta, hogy megpróbálta vele átszúrni áldozata légcsövét.
A farokcsigolyák nyúlványai különlegesen megnyúltak, belőlük alakult ki a merev rácsozat, amelyre az izmok tapadtak. Futás közben a Velociraptor farka kormányként szolgált, és egyensúlyban tartotta az állatot.
Nyakának jellegzetessége az „S” alakú görbület.
"Lapos", elnyúlt koponyája, kétoldalt az orr- részén enyhén homorú, ebben különbözik a többi Dromaeosauridae-ától. A koponyán található különféle üregekben a harapáshoz szükséges izmok tapadtak meg. Fogai hátra hajlottak, és az élük recézett volt.
Az újonnan talált kövületek alapján testét finom tollazat borította.
A tudósok feltételezik, hogy kisebb csoportokban élt, és csoportosan vadásztak. A Velociraptor gondos szülőnek gondolják, bár erre utaló fosszíliákat még nem találtak
Írta: Nagy Attila
TOVÁBBI KÉPEK A KÉPTÁRBAN!
|