Ceratosauria(-ák)
A Theropoda főcsaládba tartozó egyik öregcsalád a Ceratosauriák. Leírni O. C. Marsh írta le 1884-ben. Ezen öregcsaládot a Ceratosaurus nasicornis elhelyezése miatt hozták létre. A ceratosauriák elterjedése főként a Jura-Krétakörzé tehető. Jelentős képviselői a Közép-Jura-ban fejlődtek ki. A Ceratosauriák sikeres csoportnak mondható, mivel még a Felső-Kréta végén is éltek lépviselői, például: Noasauridae-ák. Első képviselőik kis termetű theropodák voltak. Méreteik családon belül változnak, a legnagyobb eddig ismert ceratosauria a Deltadromeus agilis. A koruk legsikeresebb ragadozói voltak egészen a még náluk is fejlettebb Tetanurae-ák megjelenéséig.
A Ceratosauriákba két alcsalád tartozik, a Ceratosauridae-ák és az Abelisauroidea-ák. Az Abelisauroidea-ákon belül még két család van az Abelisauridae-ák, és a Noasauridae-ák. Vannak olyan fajok melyek nem tartoznak se az Abelisauridae-ákba, se a Noasauridae-ákba, de olyan hasonlóságot mutatnak a Ceratosauriákkal, hogy ebbe a csoportba vannak elhelyezve. Ezek a fajok a: Spinostropheus gautieri, Deltadromeus agilis, Limusaurus inextricabilis, és az Elaphrosaurus bambergi.
A legújabb kutatások szerint a ceratosauriákba tartoznak még a Coelophysoidea-ák is. De még vitatott, hogy a Coelophysoidea-ák is ebbe a családba tartoznak. E véleményen lévő tudósok a következőképp osztják fel a ceratosauriákat:
Ceratosauria(ák) --Coelophysoidea(ák)
--Neoceratosauria(ák) --Ceratosauridae(ák)
--Abelisauroidea(ák)
Írta: Nagy Attila
|