Dilophosaurus wertherelli
Leírta: Samuel P. Welles 1954-ben.
Korszak: Alsó-Jura
Lelőhelye: Egyasült Államok (Arizóna), Kína (Yunnan)
A Dilophosaurus wertherelli az egyik első nagytestű theropoda. Ismerős lehet a Jurassic Park című filmből, ahol méretét "elhagyták". Steven Spielberg döntött úgy, hogy a filmben legyen kisebb, hogy az álltala álmodott jelenet megvalósulhasson. Első kövületeit Sam Welles találta 1942-ben. Eleinte Megalosaurus wetherilli-nek írták le, majd később let csak a neve Dilophosaurus wetherilli. Eddig két faja ismert, a Dilophosaurus wertherelli (Welles,1954), és a Dilophosaurus sinensis (Hu, 1993). Az utóbbi fajt kínában fedezték fel. Mivel találtak, olyan leletet, amely 3-4 egyedet örökít meg, így arra következtetnek, hogy falkában élt. Kevés dinoszauruszok egyike aminek a lábnyoma lenyomatait is megtalálták.
Az állat 6 méter hosszú, 1,6 méter magas, és körülbelül 500 kg súlyú lehetett. Teste karcsú, és meglepően keskeny. A testömege, nem mondható túlzottan nagynak, ha a méreteit nézzük. Csípőcsontja a testméreteihez képest kicsi. Szeméremcsintja egyenes és, "erősen" előre áll. Lapocka csontja érdekes módon vaskosnak mondható. Mellső lábai kicsik, és a korai theropodákhoz hasonlóan öt ujjban végződtek. Hátsó lábai igen hosszúak voltak, így tehát a Dilophosaurus egy fürge állat lehetett. Koponyája hosszúkás, oldal irányba egyhén lapított. Igen sajátos jegye van ennek a dinoszaurusznak. Fején két félholdra emlékeztető taréjt viselt. A paleontológusok szerint ezt az állat az udvarlásnál használta. E taréj egyedenként változó kinézetű, és formájú volt. Állkapcsa nem olyan robusztus mint a késsőbbi Theropoda-áké.(Mint például: Albertosaurus Sarcophagus). Fogai hosszúkásak voltak, és egyhén hátrahajlottak.
Táplálkozása vitatott. De sokan dögevőnek tartják,(ezt az állítást arra alapozzák, hogy állkapcsa nem olyan robosztus, mint a többi Theropoda-é.). Vannak persze olyanok akik pedig épp ennek ellenkezőjét állítják, hogy fürge vadász volt.(Ezen állítást, pedig arra alapozzák, hogy a testalkata megvan hozzá). Mindkét "párt" érvelésében van egy kis igazság. Néhány paleontológus a Dilophosaurus állkpacsát, összehasonlította a spinosaurinae-ák álkapcsaival, és mivel hasonlóságot mutatnak egymással így néhányan azt is feltételezik, hogy a dilophosaurus halevő volt.
A Dilophosaurus táplálékát más állatok adták, kissebb hüllők, emlősök, dögök.
Írta: Nagy Attila
|