Deinonychus antirrhopus
Felfedezője: John Ostorm és Grant E. Meyer 1967-ben
Korszak: Kora- kréta
Lelőhely: Montana, Usa
A Deinonychus egy húsevő Dromaeosauridae amely kb. 117- 97 millió évvel ezelőtt élt. Nevének jelentése (rettenetes karom) utal feltűnő jellegzetességére a hátsó lábain található hatalmas sarló alakú karmokra. E szokatlan karmait járás közben felemelte és csak vadászat közben használta. Kinézetre hasonlított rokonára a Velociraptor mongoliensis-ra de robusztusabb felépítésű volt.
Testhossza elérte a 3-3,5 métert, magassága a 85-90 centimétert, tömege megközelítőleg 80 kg volt. A deinonychus az egyik uttörő a dinoszauruszokról alkotott felfogás kapcsán. Felfedezéséig a dinoszauruszokat lassú, lomha, hidegvérű állatoknak gondolták. De e faj megváltoztatta eme felfogást, mivel testfelépítése cáfolja ezt. Testfelépítése karcsú, mozgékony állatot eredményez. Az állat minden részletben igazolja a a kis termetű Dromaeosauridaekat. Csontváza hosszúkás kecses. Medencecsontja kicsi, szemérem és ülőcsontja erősen hátrafelé nyúlik. A farok nagy szerepet játszott az irányváltoztatásban, és kis elcsontosodott inak tették merevvé. A farok és a szeméremcsont között erős izmok tapadtak így igen könnyen váltott irányt. Karjai rendkívül jól fejlettek volt igen fejlett csuklócsontokkal, melyek a préda megragadására szolgáltak. A kutatók rekonstruálták a karok mozgását, és rendkívüli hasonlóságot mutatott a madarak szárnycsapásaival. Lábai igen hosszúak voltak a testhez viszonyítva, de az állat életkorával egyre "tömzsibbek" lettek a lábak. A Dromaeosauridaekhoz hasonlóan a Deinonychusnál is kifejlődott a második ujjon egy nagy méretű sarló alakú karom, amely nagyjából 14 cm volt az ivarérett példányoknál. A nagy méretű karmok a fiatal egyedeknél inkább hosszúkás alakúak voltak nem voltak olyan hajlottak és vaskosak mint az idős példányoknál. Eme karmokat nem az állat feldarabolására felhasítására használta, mint az eleinte feltételezték. Valószínőbb, hogy úgy használta mint a mai nagyragadozók a fogaikat, amelyek szemfogaikkal megfojtják a prédát, hasonló módon használhatta a deinonychus is a karmait. De lehetséges, hogy úgymond "halálos döféssel" valamely érzékeny ponton eltalálva a prédát kivéreztették. Ha ezt egy például 6 fős csoportal elképzeljük a zsákmányállat hamar elvérezhetett. Nyaka hosszúkás S alakban hajlott. Koponyája a testhez viszonyítva nagy méretű volt. A koponya a szemektől erősen lejt az orr aljáig, így oldalról tekintve az állat feje igen madárszerű. Állkapcsa nem volt alkalmas a préda megragadására, így tehát nem ily módszerrel ejtették el a prédaállatot. Agya a kor más dinoszauruszaihoz képest rendkívül jól fejlett volt. Képes volt problémafelismerésre, és problémamegoldásra, helyzetfelismerésre, komunikációra. Elég ha megnézzük agya felépítését amely a sokkal inkább a madarakéra emlékeztet mint más hüllökére. Szemürege nagy méretű, így látása jó lehetett, amely térlátást is biztosított az állatnak.
Mivel felfedezői egymás mellett több csontvázat is találtak így feltehetőleg nagy csoportokban élt és vadászott. Találtak olyan maradványokat is melyeken az állat épp "kotlott" a mai madarakhoz hasonlóan, így azt is feltételezik hogy tollas volt amiből következik, hogy melegvérű. Azokat a példányokat amelyekel tojásokat is találtak nagyjából 13-15 évesek lehettek, tehát e faj ebben az életkorban volt ivarérett, de ez csak feltevés.
Bizonyított hogy ragadozó dinoszaurusz volt mivel találtak olyan Tenontosaurus maradványokat melyeken Deinonychus fogak lenyomatai voltak.
Írta: Vladyslav Stanislav
Javította: Nagy Attila
TOVÁBBI KÉPEK A KÉPTÁRBAN!
|