Hadrosaurus foulkii
Leírta: Leidy, 1858-ban.
Korszak: Felső-Kréta
Lelőhelye: Egyesült Államok
A Hadrosauroidea főcsaládot Edward D. Cope hozta 1869-ben, az olyan kacsacsőrű dinoszaurusz fajok rendszerezésére, mint amien a Hadrosaurus foulkii. A Hadrosaurus az első kacsacsőrű dinoszauruszok között volt amiket felfedeztek. Első kövületeit John E. Hopkins 1838-ban találta, egy agyagos kőzetrétegben a Haddonfieldben, de csak néhány csontott talált. Majd ugyan erről a területről William Foulke 1858-ban, kiásta a hadrosaurus részleges csontvázat. De ez a fosszília nagyon részleges volt, csak egy lábat, egy részleges csípőt, egy lábfejet, körülbelül 30 csigolyát, néhány fogat, és egy állcsontot tartalmazott. Leírást Joseph Leidy kászített róla 1858-ban. Néhány paleontológus vitatja, hogy a Hadrosaurus ténylegesen a Hadrosauroidea család tagja e. Ezen feltételezést a hiányos fosszíliájára vonatkoztatják. De mindmáig nem tették át más családba, és nem nevezték át. Eddig egyetlen faja a Hadrosaurus foulkii ismert. Kövületei 75 millió évesek.
Az állat 9-10 méter hosszú, magassága (talajtól a csípőig) 3,50 méter, súlya 2 tonna. Testalkata nem sokban különbözik a többi Ornithopoda fajétól. Mellkasa szűk, keskeny. mellső végtagjai meglepően hosszúkásnak mondhatók, de első ránézésre nem túl erőteljes. Lapockacsontja "rövid". Csípőcsontja a test méreteihez képest kicsi. Keresztcsontját 7-8 összefort csigolya alkotta. Combcsontja, és sípcsontja megegyező méretű. Koponyájáról nem lehet leírást készíteni mivel teljes koponyát még nem találtak ettől a fajtól, így a Gryposaurus notabilis-ével pótolták.
A Hadrosaurusról nehéz tartalmas és jó leírást készíteni mivel a csontváza nagyon töredékes, így csak azokat a csontjait lehet leírni amit eddig találtak ettől a fajtól.
Írta: Nagy Attila
|