Tyrannosaurus rex
Leírta: H. F. Osborn 1905-ben.
Korszak: Felső-Kréta.
Lelőhelye: Egyesült Államok, és Kanada.
Ha manapság kiejtjük a dinoszaurusz szót, mindegyikőnknek bizonyosan a Tyrannosaurus rex jut először eszünkbe. A világ leghíresebb dinoszauruszának leghíresebb "szerepe" a Jurassic Park-ban volt, ahol a főszerepet játszotta. Meglepő, de ősei még kis termetű dinoszauruszokok volt. A legújabb leletek, mint a Dilong paradoxus, vagy a Guanlong Wucaii, azt bizonyítják, hogy a Tyrannosauridae-ák eleinte kis termetű, mozgékony mellső végtaggal rendelkező dinoszauruszok voltak. A tudósok között sok vitát keltett, hogy melyik fajból alakult ki. A mai nézet szerint a Tyrannosaurus a Tarbosaurus bataar legközelebbi rokona.
A T-rex 12 -14 méter hosszú, 4 méter magas, és 6 tonna súlyú lehetett. Maga a tyrannosaurus egy nagyon erőteljes masszív felépítésű ragadozó. Az állatra nézve rögtön a két igen rövid mellső lábán akad meg a szemünk. Karjai nem voltak nagyobbak mint egy felnőt férfi karja. E két rövid kar, mondhatni a felfedezése óta vitát kelt a kutatók között. Tyrannosaurus rex-nél a karok azért csökevényesedtek el, mert a nagy kidolgozott és erős állkapocs elegendő volt, a táplálék megszerzésére, ezért a karok, fölöslegessé váltak. Hátsó lábai igen erősek voltak, de az idősebb példányoknál megrövidültek, így a járás nehézkessé válhatott. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy akár 35 km/h sebességel is tudott futni. Hátsó lábain három rövid ujj volt, és egy elcsökevényesedett. Gerincoszlopa igen erős volt, vaskos csigolyákkal. Nyaka vastagabb, és rövidebb a többi ragadozóéhoz képest. A koponyája 1,5 méter. A koponya oldalirányban kicsit lapított, bár nem annyira mint a család többi tagjáé. A szemüreg, valamint a látó-és szaglóidegeknek megfelelő terület igen fejlett. Látása a dinoszauruszok közül az egyik legfejlettebb. Térlátással és mélységérzékelés is kialakult nála. A látása mellett talán a szaglása volt fejlettebb. Agya a testméreteihez képest kicsi, de rendkívül fejlett. Képes volt, probléma megoldásra, helyzetfelismerésre és még valamilyen szintű "stratégiai" kézségre is. A tyrannosaurus elsődleges, és igen hatékony fegyvere az állkapcsa volt. Az állkapcsaval igen erőteljes harapásra volt képes, amely még a csontokat is összeroppantotta. A tyrannosaurus szájában 60 darab 20 cm-es fog ült. Fosszilis bizonyítékot még nem találtak rá, de mivel ősein megfigyelhető a tollruha, így a Tyrannosaurus, és minden más Tyrannosauridae testét is tollak boríthatták.
A legtöbb nézett szerint ragadozó dinoszaurusz volt. De Jack Horner amerikai paleontológus egy tanulmány írt, ami azt tárgyalja, hogy a Tyrannosaurus dögevő volt. Ezen állítást ma már elismerik, de amikor Horner először tartott előadást róla, vegyes érzelmekkel fogadták. E feltételezést cáfolandó, hogy találtak olyan fosszilis maradványokat amelyek idős és fiatal példányokat együtt örökít meg. A mai legelfogadottabbnézet szerint a tyrannosaurus csoportosan vadászott és élt. A fiatalabbak elkülönítették, és felhajtották a prédát majd az idősebbek elejtették.
E fajnál nagyon érdekes a fiatal, és idős példányok közötti különbség. A fiatal példányok igen karcsúak, mozgékonyak, gyorsak voltak, mint a felnőttek. Meglepő de a fiatal pédányok koponyája is eltért az idősebbekétől, mivel hosszűkás volt, nagy szemüreggel. Inkább a kissebb termetű dromaeosauriákhoz hasonlítottak, mint a saját fajukéra.
A Tyrannosaurus táplálékát más állatok adták.
Írta: Nagy Attila
|