Coelophysis bauri
Leírta: Edward Cope, 1889-ben.
Korszak: Felső-Triász
Lelőhelye: Egyesült Államok ( Új-Mexikó )
A Coelophysis bauri, az egyike az első ragadozó dinoszuruszoknak. A Coelophysidae család tagja. E dinoszauruszon már jelentkeztek a ragadozó theropoda-kra jellemző sajátosságok. Első kövületeit David Baldwin találta 1881-ben.
Az állat 3 méter hosszú, 1-1,1 méter magas, és körülbelü 60 kilogramm súlyú volt. Teste megnyúlt, két lábon járt, farka hosszú volt melyel egyensúlyozta testét. Karmai hajlottak voltak. Csontjain sok olyan terület volt ahol az izmok megtapadtak, tehát ennek köszönhetően, igen mozgékony állat volt. Csontjai üregesek, így csontváza könnyű volt. Mellső végtagjai kicsinek mindhatók, de ennek ellenére mozgékonyak voltak. Hátsó lábai hosszúak, melyek kecsessé teszik az állatot. A farka igen hosszú volt, ami kiegyensúlyozta, és kialakult benne egy olyan szerkezet ami egy félmerev rácsozatot adott. Nyaka a fejével együtt inkább még " kígyószerű".( Nincs nagy különbség a méreteikben.). Koponyája még nem robosztus, mint a későbbi rokonaié, de igen erős, és hosszúkás. Sok más triász korabeli ragadozó dinoszaurusz mutatott hasonló fejlettségi sémát, de a Coelophysis az egyik üttörő. A dinoszauroszok fejlődési szakaszaiban a coelophysis-t, ahoz tudnánk hasonlítani, mint amikor megjelent az első például: mobiltelefon. Természetesen már a Coelophysis megjelenése előtt is éltek ragadozó dinoszauruszok, de azok még nem viselték ezeket az úgymond "újításokat". A kora egyik legfejletteb ragadozója volt, gyors futó, ügyes vadász, könnyed testtel, amit a Triász kori más ragadozókról nem nagyon lehet elmondani. Megvádolták, mint minden más dinoszaruszt is a kanibalizmussal, mivel találtak egy fosszíliát, amelyben fiatal példányok csontjait találták meg, de mint ez később kiderült egy gyíkfajta csontváza volt.
A Coelophysis-ről úgy tartják, hogy csoportokban élt, és így a saját testméreteinél sokkal nagyobb állatokat is el tudott ejteni.
A Coelophysis táplálékát más állatok adták. Például: Kissebb hüllők, triász korabeli kezdetleges emlősök, és más korai dinoszuruszok.
Írta: Nagy Attila
TOVÁBBI KÉPEK A KÉPTÁRBAN!
|