Therizinosaurus cheloniformis
Leírta: Maleev, 1954-ben
Korszak: Felső-Kréta
Lelőhelye: Kína, Mongólia
A Therizinosauridea-ák kölünlegességnek számítanak a dinoszauruszok világában. Besorolásuk is igen nehéz volt, mivel e család tagjai más-más dinoszauruszok jegyeit hordozzák. Végül, a tudósok, úgy állapították meg, hogy a theropoda-ák egy különleges csoportja. A Therizinosauridea-ák közül a legismertebb faj a Therizinosaurus Cheloniformis, amiről a család a nevét is kapta.
Az állat 9-10 méter hosszú, 6 méter magas, és 2 tonna súlyú lehetett. Az eddig előkerült leletek azt bizonyítják, hogy erős, izmos testfelépítésű dinoszaurusz volt. Lapockája széles. Mellső végtagjai közepesen hosszúak, és három ujjban végződtek. Ezzel ellentétben ujjpercei igen hosszúak( Elérik az alkar hosszát). Ujjai 70 cm-es enyhén hajlott karmokban végződnek. E karmok szerepe vitatott. Minden bizonnyal az állat, védekezésre használta. Hátsó lábai vaskosak. Bokacsontjai, hasonlóak a theropoda-ákéhoz. Medencéje széles, és szerkezete hasonló, mint a madármedencéjű-eké. Farka, a teste többi részéhez képest rövid. Nyaka hosszú. Nyakcsigolyái vaskosak, és sok izomtapadási terület található meg rajtuk. Koponyája kicsi, és hosszúkás. A felső állkapcsában az orrüreg háromnegyedétől, az elülső halántékablak végéig voltak fogak. A felső állkapocs elülső része csőrré alakult. Az alsó állkapcsában több fog ül, és csak a elülső negyede alakult csőrré. Fogazata egyenes, oldaluk enyhén lapított, és csipkézett élűek. Szemürege nagy, ami jó látást biztosíthatott az állatnak. Testét tollruha fedte.
Táplálkozásáról, még vitatkoznak a tudósok. Néhány feltevés szerint halevő volt, de a legelfogadottabb hogy a Therizinosaurus növényevő volt.
Írta: Nagy Attila
|